Strona główna » Stypendia

Stypendia

STYPENDIUM DOKTORANCKIE

Zgodnie z art. 209 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

1. Doktorant nieposiadający stopnia doktora otrzymuje stypendium doktoranckie.

1a. Stypendium doktoranckie nie przysługuje doktorantowi, którego kształcenie w szkole doktorskiej wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską:
1) na podstawie umowy o pracę;
2) z wynagrodzeniem, którego wysokość przekracza wysokość wynagrodzenia profesora.

2. Łączny okres otrzymywania stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich nie może przekroczyć 4 lat.

3. Do okresu, o którym mowa w ust. 2, nie wlicza się okresu zawieszenia oraz okresu kształcenia w szkole doktorskiej w przypadku, o którym mowa w art. 206 ust. 2.

4. Wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego wynosi co najmniej:

1) 37% wynagrodzenia profesora – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena  śródokresowa;

2) 57% wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.

5. Wysokość stypendium doktoranckiego może być uzależniona od osiągnięć doktoranta.

6. W okresie zawieszenia kształcenia do ustalenia wysokości stypendium doktoranckiego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania zasiłku macierzyńskiego, z tym że przez podstawę wymiaru zasiłku rozumie się wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego, o której mowa w ust. 4, przysługującego w dniu złożenia wniosku o zawieszenie.

7. Doktorant posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, otrzymuje stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30% kwoty wskazanej w ust. 4 pkt 1.

8. Doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin ukończenia kształcenia przewidziany w programie kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy. Przepis ust. 2 stosuje się.

9. Stypendium doktoranckie wypłaca podmiot prowadzący szkołę doktorską.

Doktoranci Szkoły Doktorskiej WUM mogą ubiegać się o przyznanie zwiększonego stypendium doktoranckiego wg kryteriów zawartych w Regulaminie wydanym Zarządzeniem nr 47/2021 Rektora WUM.
Zarządzenie 47/2021 Rektora WUM z dnia 10.02.2021 ws. wprowadzenia Regulaminu przyznawania zwiększonego stypendium doktoranckiego za osiągnięcia dla Doktorantów Szkoły Doktorskiej WUM
Załącznik do Zarządzenia - regulamin przyznawania zwiększonego stypendium doktoranckiego
- Wzór wniosku o przyznanie zwiększonego stypednium doktoranckiego

Doktoranci Szkoły Doktorskiej WUM mogą ubiegać się o przyznanie stypendium naukowego z Własnego Funduszu Stypendialnego wg kryteriów zawartych w Regulaminie wydanym Zarządzeniem nr 204/2023 Rektora WUM.

Zarządzenie 204/2023 Rektora WUM z dnia 13.10.2023 ws. wprowadzenia Regulaminu przyznawania stypendiów naukowych z Własnego Funduszu Stypendialnego dla studentów, doktorantów i młodych naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

- Załącznik do Zarządzenia - regulamin przyznawania stypendiów naukowych
- Wzór wniosku o przyznanie stypendium naukowego

Otwarty nabór do Programu BioLAB 2024-25:

Ü Program BioLAB umożliwia odbycie rocznego stażu badawczego w laboratorium znajdującym się w jednej z czterech instytucji w USA studentom i studentkom studiów magisterskich oraz doktoranckich nauk biologiczno-chemicznych i medycznych:

~        University of Virginia, Charlottesville

~        University of Chicago, Chicago

~        University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas

~        Oklahoma Medical Research Foundation, Oklahoma City 

Podczas stażu studenci i studentki prowadzą samodzielne badania w nowoczesnych laboratoriach, których wyniki często są publikowane w recenzowanych czasopismach naukowych. Oprócz tego biorą aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę. W niektórych przypadkach mają również możliwość wykorzystania wyników badań do pracy magisterskiej/doktorskiej w uczelni macierzystej.

Ü Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Programu BioLAB: WERSJA PL – https://fulbright.edu.pl/biolab/, WERSJA EN – https://fulbright.edu.pl/biolab-program/.

Ü Spotkania informacyjne: W trakcie trwania naboru odbędą się spotkania stacjonarne z założycielem Programu – prof. Zygmuntem Derewendą w różnych miejscach w Polsce. Dodatkowo planujemy również spotkania online, w których udział weźmie koordynatorka Programu Patrycja Donaburska oraz stypendyści/stki obecnie biorący udział w Programie. Wszystkie informacje o spotkaniach są na bieżąco uaktualniane na stronie internetowej Programu.